This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Yeni James Bond Telefonu Sony Xperia T'yi Test Ettik: Skyfall

 Bir kısmı Türkiye'de çekilen 'Skyfall' isimli son James Bond filminde 007'nin kullandığı telefon olma özelliğine sahip olan Sony Xperia T ile geçirdiğim dört gün içerisinde telefon ekranında filmin başrol oyuncusu Daniel Craig film ile özdeşleşmiş siyah beyaz namlunun içerisinden bana doğru her yürüdüğünde 'işte benim tenim telefonum budur' dedim kendi kendime. Tabi bunda aktörün kestiği racona öykünmemin payı büyüktü. Sony bu sene içerisinde çıkardığı telefonları için çok başarılı reklam kampanyaları yürütmesine rağmen ürünlerin testlerinden geriye bir takım soru işaretlerinin kalmasını engelleyemiyor.

 İnanılmaz Değişim

007'nin Daniel Craig ile macerasının ilk filmi olan Casino Royale'de UIQ Symbian yazılımlı Sony Ericsson M600i Daniel Craig'in yardımına koşmuş,gizli ajanımızın göndermiş olduğu son mesaj hayatını kurtarmıştı.

Söz konusu Bond filminden aklımda en net kalan ise Bond'un kullandığı telefonun tuşlu klavyesine ek olarak sahip olduğu dokunmatik ekran. Çünkü o tarihlerde geride bıraktığımız çeyrek asırın en önemli icatlarından olan iPhone henüz tanıtılmamıştı.

Serinin üçüncü filmine geldiğimizde ise aradan geçen zaman diliminde iPhone'un hışmına uğrayan Sony Ericsson ve UIQ'nun tarih olduğuna şahit oluyoruz. Devam eden macerada James Bond'un cebinde ise bu sefer içerisinde Google'ın Android işletim sistemi yüklü bir Sony Xperia T var.


Sony Xperia T: Kulaklık girişi bu cihaza bir namlu havası kazandırıyor  

Mükemmel tasarım

Sony'nin Xperia T'de ortaya koyduğu tasarım ve üretimde kullandığı malzeme kalitesi gerçekten de birinci sınıf. Cihazın elde duruşu adeta bir silah gibi ve beton sağlamlığında. Telefonun eğimli arka yüzünün verdiği ergonomik hissiyat, malzeme kalitesi, incelik ve de şıklıkla birleşince kendisiyle mevcut akıllı telefon piyasasında ancak iPhone 5'i kıyaslayabilirim. Dört günlük Xperia T tecrübesinden sonra ana telefonum olan Galaxy S3 bana adeta bir oyuncakmış gibi gelmeye başladı.


Smokin ile mükemmel bir uyum gösteren zarif tasarım

Sony Xperia T'nin ekranı ve görüntüsü de tasarımın yanında bana Galaxy S3'ü unutturdu. 4.6 inçlik 1280 x 720 piksel görüntüleme gücüne sahip olan ekran üst düzeyde parlak ve net bir görüntü sunuyor. Bu anlamda LCD teknolojisinin kolay kolay tarih olmayacağını daha iyi anlayabilmek için fırsat bulduğunuzda elinize yeni Xperia T'yi almanızı ve de internette surf yaparken ya da herhangi bir videoyu izlerken maksimum parlaklık ve net görüntünün tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.


SIM ve microSD kartları telefonun sağ kısmında yer alan plastik kapak ile koruma altındalar

Cihazın sahip olduğu 13 megapiksellik kamera da gayet tatminkar bir performans sergiliyor. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isteyenlerin mesai arkadaşım Klaus tarafından yapılmış olan detaylı kamera testine göz atmalarını öneririm.

Testimden çıkarılabilecek bir kaç sonuç:

+/ - Pil ömrü performansında herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Tam olarak şarj edilmiş telefonun pili günü ucundan tamamlayabildi ama bana göre bu durum bu telefon özelinde büyük bir sorun değil. Ama yine de söylenmesi gereken önemli bir nokta Galaxy S3'ün pil konusundaki dayanıklılığının Xperia T'den bir kaç saat daha fazla olduğu. + Xperia T'nin 13 GB'lık bir dahilii saklama kapasitesi bulunuyor. Hafıza microSD kart ile 32 GB'a kadar arttırılabiliyor. + NFC özelliğine sahip olan bu cihaz ile evinizde yer alan DLNA ağına bağlanabiliyorsunuz.

Mevcut piyasa koşullarında dünyanın en iyi akıllı telefonlarından birisi olan Sony Xperia T hakkındaki yazımın sonuna yaklaşırken bu cihaz üzerindeki müzik dinleme tecrübem de gayet olumlu.


LCD ekran üzerindeki görüntüleme performansı mükemmel


Yükseldikçe azalan hava

Avrupa pazarlarında 500 EUR üzerinde bir fiyata kendisine alıcı bulmaya çalışan Xperia T'nin bulunduğu sınıftaki cihazlarda herhangi bir eksikliğin tolere edilmesinde gösterilecek tavizler alt sınıf ürün gruplarına çok daha seçici olmak zorunda. Bu anlamda Sony Xperia T ile gelen kulaklıkların kolayca kulaklık girişinin yuvasından çıkması beni çok rahatsız etti. Bu sıkıntıyı başka hiçbir kulaklıkta yaşamadım.

Her ne kadar can sıkıcı olsa da kulaklıkta yaşadığım bu sıkıntıyı bir kenara koyarak sözü Sony'nin Xperia T'de kullandığı kullanıcı arayüzüne getiriyorum. Sony bu cihazdaki muhteşem arayüz ile adeta kendi adına yakışan damgayı sonunda akıllı telefon camiasının defterine vurmuş.

  
Xperia T'nin ana ekranı ve üzerinde yer alan widgetlar: Sony adeta kalitesini konuşturmuş

Sony'nin bugüne kadar değişik akıllı telefon jenerasyonlarında çabaladığı ama sonunda boşuna kürek sallamış olduğu ara yüz geliştirme faaliyetleri nihayet elle tutulur şekilde işe yaramış gözükmekte. Uygulama ikonlarından alarm saatine, müzik müzikçalardan mesaj menüsüne kadar her şey ahenkli bir şekilde tasarlanmış. Benim gereksiz bulduğum bir ayrıntı ise Wisepilot navigasyon uygulaması. Bence bu uygulama ancak yurtdışı seyahatlerinde anlam kazanabilir.

Yeni Xperia T içerisinde aynı zamanda çok dolu bir widget içeriği ile geliyor. Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından olan Sony bu cihaz ile kullanıcısına 'ihtiyaç duyduğun her şey bizde  var' mesajı verme kaygısını taşıyor ama bence Sony'nin bu çabası biraz yersiz kaçmış çünkü Sony'nin mevcut koşullarda Android tabanlı geliştirilen uygulamalarla mevcut piyasa koşullarında uzun vadede mücadele etmesi mümkün değil.

Daha az bazen çoktan iyidir

Skyfall daha şimdiden gelmiş geçmiş en iyi Bond filmlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.Otoritelerin görüşlerinin bu yönde birleşmesinde James Bond'un son versiyonunun diğerlerine göre çok daha gerçekçi ve sade bir hikaye akışına sahip olması. Film boyunca Daniel Craig'in elinde uzaydan gelmiş hissiyatı yaratan silahlar ya da abartı bir durum değerlendirmesi görmüyoruz.  Sony'nin de Xperia T'nin uygulama merkezi yazılımlarını geliştirirken benzer bir sade çizgiyi takip etmesi daha iyi olurmuş. 

Bu düşünceme sebep olan durum ise Sony'nin online Müzik ve uygulama merkezindeki kalabalık yüzünden oluşan yavaşlık. Aslında bu platformu hiç ziyaret etmediğim için bu yavaşlık beni çok da fazla rahatsız etmedi ama insan kendini Daniel Craig'in yerine koyduğu zaman 007'nin bu duruma kafasının bozulabileceğini düşünmeden edemiyor.Bu yüzden daha az bazen iyidir diyorum.

  
Sony'nin Play Now Uygulama Platformu: Çok yavaş çalışıyor ve iki kat daha pahalı


Bence Sony'nin 2006 yılından 2012 yılına kadar James Bond'un ana sponsoru olmayı başarmış olması gerçekten önemli. Aradan geçen altı yılın bir ucunda Eva Green'in kullandığı M600i bir ucunda da Daniel Craig'in Xperia T'si bulunuyor. Aradan geçen bunca zaman içerisinde James Bond'a olan ilgi artarken filmin ilk çıktığı zamanlarda Walkman telefonlarla piyasının tozunu attıran Sony (Ericsson) yavaş yavaş telefon piyasasından silindi. Firmanın yaptığı milyonlarca dolarlık reklam kampanyaları da bu çöküşü durduramadı.

Erken davranmak önemli

Xperia T bana göre tartışmasız bir şekilde mevcut akıllı telefon piyasasında oyunun kurallarını değiştirerek rakip firmaların üreticilerini çok büyük sıkıntılara sürükleyebilecek bir telefon. Xperia T eğer bundan bir kaç ay önce piyasada yer almış olsaydı 530 EUR ödeyerek aldığım Samsung Galaxy S3 yerine tercihim kesinlikle Sony olurdu. 

Fakat Sony'nin gözden kaçırdığı önemli bir nokta ise zamanlamanın bu piyasada çok ama çok önemli olduğu gerçeği. Şu anda 530 EUR civarında satılmakta olan bu cihazın en güçlü rakiplerinden, dünyada 30 milyon satış adedine ulaşmış Galaxy S3'ün fiyatı Samsung kesesini doldurup yükünü yaptıktan sonra 450 EUR'ya geriledi. Önümüzdeki hafta piyasaya girecek olan Nexus 4 ise 299 EUR'dan satışa sunulacak. Bu bağlamda her zaman en iyi telefonu yapmaya çabalayan dünyanın en önemli elektronik üreticilerinden Sony'nin artık  bu tip ürünlerin ticari başarısı için çabuk tutması gerekiyor. Bahsettiğim zamanlama kavramının telefonların yazılımsal anlamdaki rekabetleri üzerindeki etkisi de büyük. Çünkü önümüzdeki hafta daha uygun fiyata piyasaya sürülecek olan Nexus 4'ün içerisinde Android'in son sürümü 4.2 Jelly Bean bulunurken Xperia T ile Sony bu cihaza servet ödeyecek kullanıcılara Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich bir yazılımı sunabiliyor ancak. 

Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü Sony'nin benim gözümdeki imajı gerçekten çok hantal. Dünyanın en iyi telefonlarını üretme kapasitesine ve birikimine sahip olan ender firmalardan olan Japon teknoloji devi Sony'nin artık daha fazla risk almayı öğrenmesi ve Xperia T gibi oyunun kurallarını değiştirebilecek ürünleri zamanında piyasaya sürerek elde edecekleri geliri yine bu tip ürünlerin gelişimine harcaması ve de bir şekilde başarıyı sürekli kılması gerekiyor. 

 

Giriş fotoğrafı: Sony, tüm diğer fotoğraflar ve ekran görüntüleri: Andreas Seeger / AndroidPIT

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • yok

  • Bu sefer malzeme kalitesi ön plana çıkartılmış... Maalesef şu an için herhangi bir teknoloji marketinde yer almayan bu ürünü eline alma fırsatın olduğunda ne demek istediğimi anlayabilirsin. Aslında S2'den sonra Xperia T'ye geçmeyi de düşünebilirsin..

  • Araz 07.Kas.2012 Link to comment

    ilk telefonum sony ericsson w800 olmusdu. ses kalitesini her zaman one cikartan bi firma.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!