This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Yeni Nexus 7 Serisini Temmuz'da Satışa Çıkıyor

Tablet bilgisayar almayı düşünenleri önümüzdeki yaz aylarını beklemeye iten sepeblerden biri sadece Apple'ın yeni iPad'i tanıtmaya hazırlanması değil aynı zamanda Google'ın da 2012'de yılın tableti seçilen Nexus 7'nin yeni jenerasyon cihazını önümüzdeki Temmuz ayı içerisinde tanıtacağı yönündeki söylentilerin artık Reuters gibi ciddi kaynaklar üzerinden dile getiriliyor oluşu. Yeni Nexus 7 hakkındaki beklentilerin ayrıntıları ve de Türkiye'den tablet bilgisayar satın almayı düşünenler için yeni Google tableti beklemenin ne kadar mantıklı olduğu hakkındaki görüşleri yazının devamında okuyabilirsiniz.

nexus 7 back
Yeni nesil Google Nexus 7'nin Temmuz 2013'de tanıtılması bekleniyor / © AndroidPIT

Daha hızlı ve yetenekli bir Nexus 7'nin piyasaya sürülecek olmasının aynı zamanda şu anda Google Play üzerinden Nexus cihazların satışının gerçekleştirildiği ülkelerde mevcut Nexus 7'nin fiyatının üçte bir oranında azalması anlamına geleceği şimdiden teknoloji analistleri tarafından konuşulur oldu. Google'ın yeni 7 inçlik tabletinin fiyatının aynen geçtiğimiz sene olduğu gibi 200$  civarında olması bekleniyor. 

Google'ın Nexus cihazlarını Google Play üzerinden bu kadar ucuza satabilmesinin altında yatan neden ise firmanın gelirlerinin %97'sinin reklam faaliyetlerinden elde ediliyor oluşu. Google Nexus cihazları maliyetine satarak kendi servislerine sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturma stratejisi izliyor. Bunda da gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Günün birinde ülkemizde de Google Play üzerinden cihaz satın almak mümkün olduğunda Nexus cihaz kullanıcıların sayısı önemli derecede artacaktır. 

Yeni Nexus 7'lerin 2013 yılında da Asus fabrikalarından çıkması konusunda ortada hiç bir şüphe yok iken cihazın içerisinde yer alacak olan işlemci üzerindeki spekülasyonlar mevcut Nexus 7'deki Nvidia Tegra yerine Qualcomm Snapdragon 600 kullanılacağı yönünde. Google ve Asus'un işlemci konusundaki tercihlerini Qualcomm'dan yana kullanmasının sebebinin yeni nesil Snapdragon işlemcilerin enerji tasarrufu konusunda Nvidia'ya karşı olan üstünlüğü olarak varsayılıyor. Mevcut piyasada Snapdragon 800'leri yeni yeni işitmeye başladığımızı düşündüğümüzde Snapdragon 600'lü yeni Nexus 7'nin oldukça hızlı olacağına şüphe yok.

Her ne olursa olsun Nexus 7'nin yeni versiyonunun tanıtımı sonrasında ülkemize girişi aylar alacaktır. Çıktığı ilk haftadan beri sıkı bir Nexus 7 kullanıcısı olarak bugünlerde aklından tablet bilgisayar satın almayı geçiren herkese Google'ın çıkardığı ilk tablet bilgisayar olan Nexus 7'yi şiddetle öneriyorum. Ülkemizde Nexus 7'nin 8 GB'lık versiyonu ortalama 450 TL, 16 GB'lık olanları ise ortalama 580 TL'ye kendisine alıcı bulmakta. Biraz daha fazla vererek 16 GB'lık versiyonun satın alınmasının is daha uzun vadeli bir kullanım yaşanabilmesi adına daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!