This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni Nexus 7'yi Türkiye'ye gelmeden satın alabilirsiniz

Google'ın kısa süre yepyeni özelliklerle tekrar piyasaya sürdüğü Nexus 7, şimdiden yılın en iyi tabletlerinden biri olarak görülüyor. Cİhaz şu anda resmi olarak sadece ABD'de satışa sunulmuş durumda, ancak buna rağmen Türkiye ya da Avrupa'dan bir müşterinin de küçük bir numarayla Nexus 7'ye herkesten önce sahip olması mümkün. Nasıl mı? 

nexus 7 3 sides
 © Google

Google'ın birkaç hafta tanıttığı yenilenen Nexus 7'yi gördükten sonra, hem teknoloji uzmanları, hem de tüketicileri karşılarındaki gayet üstün bir cihazın olduğu konusunda az çok hemfikirdiler. Ancak Google, yeni tabletini öncelikli olarak sadece ABD'de piyasaya sürdüğü için, bizim gibi kıta Avrupasında yaşayan Nexus hayranlarına beklemekten başka bir şey düşmüyordu. Ama şimdi ABD'de yaşayan bir tanıdığınızın adresi elinizdeyse, Nexus 7'ye sahip olmak mümkün. 

Nasıl ABD adresi edinebilirim?

Elbette size, Nexus 7'yi ABD'deki tanıdığınızın evine göndertin, o da gelirken size getirsin demeyeceğiz. Burada tek ihtiyacınız olan gerçek bir adres. Bu adresi aldıktan sonra Borderlinx ya da MyUS gibi servislerden birine üye oluyorsunuz. Bu siteler, elinizde gerçek bir ABD adresi bulunduğu takdirde, size bu şekilde gönderilen bir postanın Avrupa'daki gerçek adresinize yönlendirilmesini sağlıyorlar. Borderlinx bu hizmeti ücretsiz olarak sağlarken, MyUS 10 dolar ücret alıyor.  

borderlinx my suite adresses 2
Arayüzü İngilizce olan Borderlinx'e üye olduktan sonra, biri Büyük Britanya, biri de ABD'de olmak üzere iki adresiniz oluyor. / © AndroidPIT

ABD'den gönderme ücreti ne kadar tutuyor? 

Normal şartlarda ABD'de yaşıyorsanız, Amazon.com'dan alacağınız bir Nexus 7 için herhangi bir nakliye ücreti ödemiyorsunuz. Ancak cihazın Avrupa'ya gönderilmesi söz konusu olduğunda, servis sağlayıcının talep ettiği ücreti ve vergiyi de hesaba katmanız gerekiyor. Borderlinx bu amaç için bütün ekstra ücretleri gösteren bir maliyet hesaplayıcı hizmeti sunarken, MyUS'de de hangi servis sağlayıcının ne kadar ücret istediğiniz seçerek görmeniz mümkün. 

Bodernlinx web sitesinde yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye'den bir ABD adresi kullanarak Nexus 7 alacaksınız ödemeniz gereken nakliye masrafı 12 dolar, yani yaklaşık 23 TL'ye denk geliyor. Cihazın 16 GB'lık versiyonunun ABD satış fiyatı olan 229 dolar ise bizim paramızla yaklaşık 443 TL'ye denk geliyor. Yine aynı sitenin maliyet hesabına göre cihaz için ödemeniz gereken vergi ise 83 TL civarında (yaklaşık 43 USD). Bu durumda cihazın TL cinsinden toplam maliyeti yaklaşık olarak 550 TL oluyor. Öngörülemeyecek bazı ekstraları da hesaba katmak gerekirse, yeni Nexus 7'yi Amerika'da bir adres göstererek 600 TL civarında bir ücret karşılığında satın almanız mümkün olabilir. 

borderlinx maliyet
Borderlinx'in Türkiye için çıkardığı masraflar, ABD doları cinsinden yukarıda görüldüğü gibi. / © AndroidPIT

Nasıl sipariş edebilirim?

Yukarıda sözünü ettiğimiz posta servislerinden birine üye olduktan sonra, Nexus 7'yi gayet normal yollardan, Amazon.com ya da bir başka web sitesinden sipariş ediyorsunuz. Cihazı sepetinize attıktan sonra adres kısmında elinizde bulunan ABD adresini girmeniz gerekiyor. Burada adres bilgilerini eksiksiz ve doğru şekilde girmeniz çok önemli. Cihaz girdiğiniz bu adresze gönderildikten sonra Borderlinx, sizi bilgilendiriyor ve daha sonra cihazın Türkiye'deki gerçek adresinize gönderilmesini sağlıyor. 

Banka hesabım/kredi kartım kabul edilmezse ne olacak?

Normal şartlarda Amazon.com'da ödemeyi Paypal ya da kredi kartı ile yaptığınız zaman herhangi bir sorun yaşamamanız gerekiyor. Ancak yine de ödeme yönteminiz alışverişi yaptığınız site tarafından kabul edilmezse, Borderlinx web sitesi "Concierge" adını verdiği bir ödeme hizmeti de sunuyor. Toplam ücretin yüzde 5'i karşılığında site ödeme işlemini de sizin yerinize üzerine alabiliyor. 

Gümrükte ekstra ödeme yapmam gerekecek mi?

Normal şartlarda yurt dışından getirdiğiniz elektronik cihazlar için gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor ve bu ucuza alınan bir telefon ya da tabletin maliyetini birdenbire katlayabilir. Ancak henüz bizzat deneme şansı bulamamış olsak da Borderlinx, ilgili tüm masrafları fiyata dahil ettiğini iddia ediyor ve ekstra bir gümrük vergisi ödemeyeceğinizin garantisini veriyor. 

Siparişimi verdim. Şimdi ne yapmalıyım?

Siparişi başarıyla verdiyseniz ve para hesabınızdan çekildiyse, yapmanız gereken tek şey Borderlinx'ten gelecek haberi beklemek. Sonrasında süreç tamamen Borderlinx'le sizin aranızda ilerliyor. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!