This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

TV'ye görüntü aktarmak için yepyeni bir cihaz: Google Chromecast

Google bugün ABD'de düzenlenen etkinliğinde Nexus 7 ve Android 4.3'ün yanısıra Chromecast adını verdiği ve her türlü cihazdan TV'ye görüntü aktarmaya yarayan küçük bir aleti de tanıttı. Cihaz, hem kullanım kolaylığı, hem de tüm platformlara uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor. 

chromecast
© Google

Google'ın bugün San Fransico'da düzenlenen etkinliğinde başroller Nexus 7 ile Android'in yeni sürümü Android 4.3'e ayrılmış olsa da; Chromecast adlı cihaz da oldukça beğenildi. 35 dolar gibi mütevazı bir fiyatla satışa sunulacak olan Chromecast, telefon ya da tabletinizdeki video görüntülerini ya da filmleri televizyondan izlemenizi sağlayacak olan bir aparat. 

Chromecast'ın temelde yaptığı şey TV'nizi bir anlamda "akıllı televizyon" haline getirmek ve bunu mobil cihazınızın arayüzünü kullanarak yapmak. Google tanıtımında bu özellikten söz edilirken, "Herkes telefonunu, tabletini ve laptopunu seviyor. Buna benzer diğer çözümlerin aksine, biz sizi tüm cihazlarınızda aynı işletim sistemini kullanmak zorunda bırakmayacağız," ifadeleri kullanıldı. 

chromecast youtube
Chromecast ile TV'de YouTube keyfi. / © Google

USB gücüyle çalışan Chromecast'ı kullanabilmeniz için televizyonunuzda bir HDMI girişinin bulunması gerekiyor. Chromecast normal kabloların aksine, görüntüyü aynen televizyona aktarmıyor. Bunun yerine elinizdeki telefonu bir çeşit uzaktan kumanda haline getiriyor ve kullanıcının video izlemesini, sesi kontrol etmesini ve hatta yine telefonu kullanarak televizyonu açmasını mümkün kılıyor. Tüm bunlar olurken, telefonunuzdan başka uygulamaları kullanmaya devam edebiliyor olmanız da cabası. Hatta Chromecast'ın telefon uykudayken bile görüntüyü yansıtmaya devam edeceği de belirtiliyor. Ayrıca kullanıcı cihaz sayesinde, bir yandan televizyonunda YouTube videosunu izlerken, bir yandan da emaillerini kontrol edebilecek ya da telefonunda oyun oynayabilecek.

Bu ilginç cihaz şimdilik Android ve iOS uyumlu olarak tasarlanmış durumda. Windows Phone içinse herhangi bir açıklama yapılmış değil. Chromecast'ı bilgisayar-televizyon arasında kullanmak isteyenler içinse cihaz, Windows ve Mac OS X'in son versiyonlarını destekliyor. 

Geliştiriciler için SDK

Google, Chromecast'ın yanısıra “Google Cast SDK” sistemini de tanıttı. Bu sistem sayesinde Android, iOS ve Google Chrome odaklı çalışan program geliştiricileri, uygulamalarını Chromecast ile uyumlu hale getirebilecekler. 

chromecast screenshot clip
Chromecast son derece küçük ve zarif bir cihaz. / © Google

Fiyat

Chromecast'in ABD'de piyasaya çıkış fiyatı yukarıda da belirttiğimiz gibi 35 $ (yaklaşık 67 TL) olarak açıklandı. Ancak cihazın Türkiye'ye ya da diğer Avrupa ülkelerine ne zaman geleceği konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Chromecast yakın zamanda Türkiye'ye gelse bile fiyat etikenin daha şişkin olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!