This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Dünyada yılın en değerli markaları açıklandı: Apple ve Google zirvede

Interbrand’ın yılın en değerli markaları raporuna göre, Coca-Cola 13 yıldır ilk kez dünyanın en değerli markası değil. Bu yılın top on listesini Apple, Google, Microsoft ve Samsung gibi teknoloji devleri domine ediyor. Zirvede Apple ve Google yer alsa da, IBM, Microsoft, Samsung ve Intel enselerinde. Nokia ise en büyük kaybeden gibi görünüyor.

most valuable brands
© Apple, Google, Samsung, Nokia/AndroidPIT

Fakat bunların tümü, herkesin tanıdığı, milyar dolarlık markalar. Coca-Cola on yıldan fazla bir süredir bu listenin tartışmasız bir numarasıydı. Fakat ilk defa bu yıl durum böyle değil. Yapışkan siyah şekerli su üç numaraya inmiş durumda, darbeyi indirenler de dünyanın mobil cihazlar için en popüler iki işletim sisteminin üreticileri Apple ve Google. Sırasıyla 98.3 ve 93.3 milyar dolarlık kurumsal değerleri ile (bu yıl yüzde 28 büyüyen) Apple ve (bu yıl yüzde 34 büyüyen) Google bu yıl dünyanın en büyük markaları.

top two valuable brands
Sürpriz yok: Apple ve Google ilk ikide ezici bir biçimde üstün. / © Interbrand

En büyük Android akıllı telefon üreticisi olan Samsung, yaklaşık (bu yıl yüzde 40 artışla) 40 milyar dolarlık değeriyle sekizinci sırada yer alıyor. Görüyorsunuz: akıllı telefon pazarının hem içinde hem de dışında geniş bir ürün çeşitliliği ile Samsung kadar başarılı da olsanız, Apple gibi bir markayla baş edemiyorsunuz. Bu ister kişisel ister nesnel olarak alınsın, bu, sonsuza kadar sorulacak bir soru: Neden?

Nokia baş aşağı düşüşe devam ediyor

Apple, Google, Microsoft ve Samsung’a ek olarak, ilk yüz içerisinde akıllı telefon sektörü bağlamında en büyük kaybeden olarak kendini gösteren bir marka var: Nokia. Bir zamanlar mobil pazarının lideri olan Finli şirket, yüzde 65’lik bir değer kaybıyla, Philips, Siemens ve Sony gibi markaların gerisinde, 57. sırada yer alıyor. Bu yıl beşinci olan Microsoft, Nokia’nın mobil bölümünü kelepire aldığını düşünüyor olabilir.

top ten valuable brands 2
Samsung sekizinci sırada. / © Interbrand

Küçük bir kenar notu: Nestlé bu yıl bu listede 56. sırada yer aldı. Listenin iki numarası olan Google’ın Android platformu ile yaptıkları KitKat ortaklığının önümüzdeki yıl şirketi nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak.

Siz bu sıralamayı doğru buluyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Vasıtasıyla Engadget Kaynak: Interbrand

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 03.Eki.2013 Link to comment

    Apple listede olmayı bile haketmiyorken lider gösteriliyor... bu liste gerçekçi bir liste değil...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!