This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 3 comments

Yurtdışından Getirilen Telefonların IMEI Kaydı Artık Online

Bugün (01.11.2012)  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama ile yurtdışından getirilen telefonların IMEI kayıtları artık internet üzerinden online olarak da yapılabilecek. Böylece yurtdışından akıllı telefon getiren vatandaşlarımızın bu cihazlar üzerinden önemli bir vergi geliri elde eden devletimizin zorunlu kıldığı bürokratik adımların bir tanesinde kullanıcı çıkarına bir rahatlama gerçekleşmiş oluyor. Ayrıntıları ve de kayıt işlemlerinin yapılabileceği Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'nın ilgili sayfasının linkini yazının devamında bulabilirsiniz.

binali yildirim
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım / © zaman

Telekomünikasyon sektörünü düzenleme ve denetleme amacıyla kurulan BTK'nın resmi sitesi üzerinde yurt dışından getirilen telefonların kayıtlarının online yaptırılabilmesi hakkında yapılan açıklama aynen şöyle:

''Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kaydında yaşanan sorunların önlenmesi ve kayıt işlemlerinde vatandaşlara kolaylık sağlanması amacıyla bugün saat 10.00’dan itibaren internet üzerinden kayıt uygulamasına başlanacak.

Vatandaşlar artık yurt dışından getirdikleri cep telefonlarının kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerinin yanında internet üzerinden de gerçekleştirebilecek. Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, 100 TL harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırdıktan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın sunduğu hizmetler başlığı altında yer alan “IMEI Kayıt Başvurusu” başlığını tıklayarak talep edilen bilgileri sisteme girecek, böylece kayıt işlemi gerçekleşmiş olacak.

Bu uygulama ile yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt işlemlerinde yaşanan sorunların azaltılması, vatandaşların bayilere herhangi bir ücret ödemeksizin daha kısa zamanda, daha kolay bir şekilde ve herhangi bir belge veya dilekçe yazılmasına gerek kalmaksızın (sistem üzerinden doğrulama yapılmak suretiyle) cihazlarını kaydettirebilme imkânının sağlanması hedeflenmektedir.''

Yukarıdaki açıklamayı okumaktan çekinenler için hızlı bir özet geçmek gerekirse 'Yurtdışından getirilen telefonlar için yapılması gerekenler neler? ' sorusunun cevabı adım adım şu şekilde özetlenebilir:

 1. Yurtdışından ucuza aldığınız telefonu Türkiye'ye soktunuz
 2. 100 TL harç bedelini girişte gümrükte ya da daha sonra vergi daireleri ya da ilgili bankalarA ödediniz
 3. E-Devlet şifrenizi kullanarak www.turkiye.gov.tr 'ye giriş yaptınız
 4. www.turkiye.gov.tr üzerinde BTK başlığını buldunuz ve bu başlık altında yer alan IMEI sayfasına tıkladınız
 5. BTK'nın sayfasında yer alan pasaport bilgisi ve yapmış olduğunuz ödeme dekontunun ayrıntılarını girdiniz.
 6. BTK'nın veri tabanı yaptığınız girişleri kontrol ettikten sonra IMEI kaydınızı onayladı
 7. Telefonunuzu güle güle kullanmaya başladınız....

Bu noktada cevaplanması önem kazanan başka bir soru ise 'Yurtdışından getirtilen telefonların kayıt edilebilmesi için neler gerekiyor? ' şeklinde ortaya çıkabilir. Bu sorunun cevabı ise aşağıdaki gibi:

 1. Pasaportunuzda son iki yıl içerisinde başka bir telefonun işlenmemiş olması gerekiyor (Yani getirteceğiniz telefonu 2 yıl kullanabileceğinizi göz önünde bulundurarak alışveriş yapın)
 2. Yurtdışından getirdiğiniz telefonu Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra ancak 30 takvim günü içerisinde kayıt ettirebiliyorsunuz. Aman DİKKAT! 

Bu arada www.turkiye.gov.tr üzerindeki IMEI sorgulama sayfası linkine doğrudan gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gün geçtikçe giderek daha da yaygınlaşan yurtdışından akıllı telefon getirme işlemleri böylece bugün uygulamaya giren açıklamayla biraz olsun kolaylaşmış oldu. 

 

Fotoğraf hakları: denizdenhaber.com

3 comments

Yeni yorum yaz:
 • evet haklisiniz volkan bey,sanirim 2013 yili icersinde bunada zam gelmistir 150 tl kayit parasi olmustur dersek ben en guzeli turkiyeden 150 tl altinda bir telefon alarak aileme birakip tatille gittigimde sadece arama amacli kullnicam 150 tl vermektense onla telefon alirim hada iyi.

 • Türkiye'deki fiyatlar bu kadar yüksek olduğu sürece insanlar yurtdışından cep telefonu getirmeye devam edecekler...

 • ?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!