This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

ZitMo Truva Atı Android Security Suite Premium Kılığında

Windows – ve artık Android - için olan en tanınmış güvenlik sistemlerinden biri olan Kaspersky en son bildiriminde yeni bir Truva Atından uyarıyor. Android Security Premium Suite kılığında olan virüse karşı çözümler bu yazıda.

android security suite premium malware
Bild: secureliste.com

 

 

Zeus adındaki Truva Atı, mobil versiyonu ZitMo olarak da tanımlanıyor, kendisini Android Security Suite Premium olarak tanıtıyor. Kaspersky bu virüsü nasıl bulduğunu açıklamamış, ama kesin olan son zamanlarda bu tür kötü niyetli uygulamaların azaldığı. Google şirketinin artık kendi güvenlik sistemi Google Bouncer ile uygulamaları taradığını ve geliştirici hesaplarındaki tuhaf aktivitileri denetlediğini biliyoruz. Bununla kötü niyetli uygulamaların azalmasını yakalayan Google, Android Security Premium Suite gibi bir uygulamanın çıkmasını düşük bir olasılıkta bırakıyor.

Truva Atı nasıl çalışıyor?

ZitMo telefonunuza gelen mesajları çalıyor ve uygulamanın kullandığı servera yükleniyor. Sadece kişisel bilgilerinizin çalınma riski bulunmuyor, uygulama ayrıca SMS kullanan diğer uygulamaları da kullanabiliyor. Ve tabiiki bankanızın size gönderdiği MobilTAN listeleri de direk olarak dolandırıcıların ellerine geçiyor.

Ayrıca bu kötü uygulama, kendini silebiliyor, sistem bilgilerinize ulaşıyor ve başka kötü uygulamaları kurup silebiliyor.

ZitMo'dan nasıl kurtulurum?

ZitMo'nun sistemin ne kadar derinliğinde bulunduğu bilinmiyor. Tabiiki güvenlik ve antivirus uygulamalarının bir faydası olabilir, ama işini garantiye almak isteyen kullanıcıların cihazlarını sistem ayarlarına geri almaları tavsiye ediliyor.

Truva Atlarına karşı en iyi koruma

Verebileceğimiz en iyi tavsiye, kurduğunuz uygualamalara dikkat etmeniz ve lazım olmadığı halde birçok izin isteğinde bulunan uygulamaları kurmamanız. Uygulama hakkında daha hiçbir yorum veya puanlama bulunmaması da tabiiki kötü bir sinyal olabilir. Bunun dışında tanınmamış uygulama sitelerinden veya marketlerinden ve yasal dışı kaynaklardan uygulama indimeniz de, sizin için büyük bir güvenlik riski oluşturabilir.

Güvenlik ve antivirüs uygulamaları da tabiiki alınacak bir önlem, fakat yüzde yüzlük bir korumayı sadece bu tür uygulamalar ile sağlamak mümkün değil.

 

Kaynak: csoonline.com

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!