This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

ZTE'nin Kis Plus modeli Almanya Congstar'da 99 Euro'ya satılıyor. Bu fiyat aralığındaki bir telefon hakkında çok farklı tepkilerin gelmesi çok doğal. Bu tür cihazlar için genelde "hiç alma daha iyi" denir. Bunu bu cihaz için söylememiz pek mümkün değil.

Tabii ki ZTE Plus Kis, Nexus 4 veya Galaxy S3 gibi üst seviye telefonlarla rekabet edecek bir telefon değil ama sadece "çalışan" bir telefona sahip olmak isteyen ve ara sıra emaillerini kontrol etmek, internette sörf yapmak ve sosyal ağları ziyaret etmek isteyen potansyel bir kitle var. Bu açıdan bakıldığında ZTE Kis Plus oldukça çok şey vaat ediyor ve bunu sadece 100 Euro'ya sunuyor.

Donanım, Tasarım ve İşçilik

ZTE Kis Plus'ın Teknik Özellikleri

 • 800 MHz işlemci (Qualcomm)
 • 512 MB RAM
 • 512 MB dahili bellek
 • MikroSD kart girişi
 • 3.5 inç ekran (320 x 480 piksel çözünürlük)
 • 3 MP kamera
 • WiFi
 • GPS
 • Bluetooth
 • 1400 mAh pil
 • Android 2.3.6

Kis Plus'tan "ucuz" bir telefon izlenimi almıyorsunuz. Tam tersine kaliteli ve sağlam bir telefon gibi görünüyor. Plastik kasa, cihazın ele iyi oturmasını sağlıyor. Açma kapama tuşu (yukarda) ve ses açma tuşu (solda) da ayrıca herhangi bir eleştiriye yer bırakmıyor: İyi hissettiriyor ve sağlam bir izlenim bırakıyor. Ekranın üstünde sağa doğru bildirimler için LED uyarı ışığı var. Topyekün tasarım ve işçilik konusunda gayet olumlu izlenimlerim elde ettim; ucuzluğu Kis Plus'ta hissetmiyorsunuz.

Performans

Benim tecrübelerim dahilinde, prensip olarak Android 2.3, 1 GHz işlemci ve 512 MB RAM ile çalışıyor. Fakat işlemci 800 MHz olsa dahi günlük performansının testlerde iyi çıkması beni şaşırtmadı. Özellikle -örneğin- güçlü Motorola RAZR HD'dekinin tersine testler süresince hiç uzun bir bekleme yaşamadım. Android 2.3, sahip olduğu donanımla çok iyi bir uyum sağlıyor ve bu yüzden Kis Plus'ın performansı hakkında şikayet edecek bir şey yok. Tabii ki cihazın en üst seviye Android cihazlar kadar akıcı çalışmadığını farkediyorsunuz. Örneğin web tarayıcısında bu farkediliyor fakat bu 100 Euro'luk bir telefondan beklenebilecek bir durum. Kis Plus'ın performansı fiyatına göre son derece tatmin edici.

 Yazılım

Android'in eski sürümü olan 2.3 çalıştıran cihaz tüm düşük donanımlı telefonlardaki gibi cihazdan iyi bir performans elde etmenizi garantiliyor. Android 4.0 yüklenseydi nasıl olurdu düşünmek istemiyorum. Tabii ki tüm Androidseverler Google'ın işletim sisteminin en son sürümünü kullanmak ister ama Kis Plus'ta Android 2.3 iyi ve akıcı çalışıyor.


Bildirim çubuğundaki kısayollar ve ZTE'nin optik değişimleri

ZTE'nin farklı arayüzünden hoşlanıp hoşlanmama kişiden kişiye değişebilen bir durum tabii ki. Diğer özellikler ise bildirim çubuğu, entegre edilmiş dosya menüsü ve kamera uygulamasına hızlı erişim kısayolları. Çok iyi olan bir şey de klavye için farklı seçenekler (QWERTY ve telefon klavyesi). Kelimeleri bu klavyeyle parmağı harfler üzerinde kaydırarak da yazabiliyorsunuz.


TouchPAL klavye - ekran üzeri kullanılabilir klavye

Kamera

Kamera ise 99 Euro'luk bir cihazdan beklenmeyecek derecede iyi bir performans sergileyerek beni oldukça şaşırttı. Tabii ki çok kaliteli değil ama Kis Plus'ın kamerasından çok daha kötü resimler bekliyordum. Işıkta çekilmiş fotoğrafları siz de aşağıda görebilirsiniz. Galaxy S2'nin fotoğraf kalitesini yakalayamıyorsunuz ama zaten bu beklentilerimin dahilinde değildi. Kısa mesafe çekim yapabiliyorsunuz ve hiç de fena değil.

Google+ galerimizden yüksek çözünürlük üç farklı örneğe ulaşabilirsiniz.

320 X 480 pikselde 3.5 inçlik ekran gözler için bir şölen değil, bu çözünürlükte de bu bir sürpriz değil. Ekranda görüntü biraz silik ve görüntü sulanmış gözüküyor.

Dahili Bellek

İnsanın 100 Euro'luk bir cihaz ürettiğinde bazı şeylerden kısmak istemesini anlayabilirim ama ZTE burada yanlış bir şeyden kısmış. Kis Plus her şeyiyle gerçekten hoş bir cihaz fakat çok büyük bir eksikliği var: Uygulamalar için olan dahili bellek sadece 150 MB ve bu nedenle ya tutmak istediğiniz uygulamaları dikkatli seçmeniz ya da mikroSD kart almanız gerekiyor.

Pil Süresi

Kis Plus'ın pili 1400 mAh. Bu kulağa çok düşük geliyor fakat esasen bu cihaz için yeterli. 800 mHz işlemcili ve düşük çözünürlüklü bir cihazın birden çok çekirdekli HD ekranlı bir telefonun pil gücüne ihtiyacı yok. Testlerde cihaz günü çok rahat çıkardı.

Sonuç

Çoğunuz akıllı telefonlarda fiyatın ne kadar cezbedici olduğunu bilir. Bu ucuz fiyatla size sunulan artılar şunlar: İyi işçilik, hoş tasarım, kullanılabilir bir performans, son derece düzgün bir kamera ve tatmin edici pil ömrü. Aslında 99 Euro'luk Kis Plus gerçekten kullanışlı bir akıllı telefon. Ama eğer sadece "basit" bir şey değil ama ayrıca başka uygulamalar kullanmak istiyorsanız bu aradığınız cihaz değil. Dahili bellek çok küçük. Fiyattan kısmak için son derece kötü bir karar.

Fotoğraflar: mm / AndroidPIT

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!